Žemaičių Kalvarijos Šventovė. Į pirmą puslapį

Pamaldų tvarka Žemaičių Kalvarijos bazilikoje Didžiųjų Žemaičių Kalvarijos atlaidų programa 2016 m. liepos 1–12 d.

Jono Pauliaus II piligrimų kelias

Aktualu

Mylėti tokį, koks yra
Paskelbta: 2025-07-06 00:12:27
 

Sutikite – didžiulis iššūkis priimti ir pamilti žmogų tokį, koks jis yra: su visomis jo silpnybėmis, ydomis, netobulumais, erzinančiomis būdo ypatybėmis, gyvenimo patirtimis, neatitinkančiomis mūsų susikurtų stereotipų, elgesio ekscesais. Šitą sąrašą lengvai būtų galima tęsti ir toliau, tačiau pagrindinė mintis išlieka ta pati: mes intuityviai siekiame pakeisti kito žmogaus elgesį, tarytum adaptuoti jį prie savo poreikių, ir per retai susimąstome, kad kito žmogaus arba pasaulio pakeisti neįmanoma, nededant kasdienių milžiniškų pastangų keisti save ir savo pasaulėžiūrą, pirmiausia savo gyvenime ieškant Dievo valios ir Dangaus Karalystės. Einant tokiu keliu, atsiranda tikimybė sukurti tvarų santykį su savimi, artimu, ir Jėzumi, kuris pažadėjo visa kita pridėti visiems, panūdusiems iš tikrųjų pirmiausia ieškoti tikrosios Amžinybės pėdsakų. Tai reiškia, jog šiandien yra laikas nustoti verkšlenti dėl pasaulio ir jame gyvenančių žmonių netobulumo, paimti į rankas nuolankumu suvilgytą šluostę, nutrinti ja savo sielos veidrodį, sukaupti drąsą ir į jį pažvelgti. Patikėkite – būsite arba šokiruoti, arba mažų mažiausia nustebinti vaizdo, kurį išvysite. Pamažu smegenų ląsteles suvirpins supratimas, kad yra ką veikti, norint matytą atvaizdą patobulinti bent per colį.

Didieji Žemaičių Kalvarijos atlaidai yra neeilinė galimybė išmėginti pirmojoje pastraipoje išdėstytą būdą paversti pasaulį geresne vieta gyventi, pradedant ir baigiant savimi. Savaime suprantama, kad kolaboravimas su Dievo malone yra neišvengiamas, nes tik Jis vienintelis geba priimti ir mylėti mus tokius, kokie esame.

Liepos 5 dieną, šeštadienį, šia galimybe pasinaudojo nesuskaičiuojama galybė piligrimų, sugužėjusių iš įvairių Žemaitijos, Lietuvos ir net Latvijos kampelių. Nepaisant to, kad vasara, pabuvusi su mumis ne ilgiau nei užtrunka nuo kalėdojimo pavargusio kunigo apsilankymas paskutinėje kaimo troboje, pamojavo sparnais ir iškeliavo nenustatyta kryptimi, ji neatbaidė geros valios žmonių tikėjimo sklidinomis širdimis sausakimšai pripildyti Baziliką.

Niekas nedrįs ginčytis, kad buvo verta, mat pagrindines Šeimų dienai skirtas vidudienio Šv. Mišias aukojo net trys ganytojai: Telšių vyskupas Algirdas Jurevičius, Apaštalinis Nuncijus Lietuvai ir Baltijos šalims arkivyskupas dr. Georg Gänswein bei Šiaulių vyskupas emeritas Eugenijus Bartulis. Tarp koncelebrantų buvo galima išvysti ir Apaštališkosios nunciatūros sekretorių monsinjorą dr. Laurențiu Dăncuță, taip pat Apaštalinio nuncijaus asmeninį sekretorių, Telšių vyskupijoje inkardinuotą kunigą Donatą Litviną bei dar keletą kitų žymių bei garbingų dvasininkų.

Didžiausių ovacijų sulaukė vyskupas E. Bartulis, Telšių vyskupui A. Jurevičiui atkreipus dėmesį į faktą, jog ilgametis Šiaulių vyskupijos ordinaras Žemaičių Kalvarijos atlaiduose dalyvauja pirmą kartą... kaip vyskupas emeritas. Žemaičių ganytojas taip pat atgaivino tikinčiųjų atmintį faktu, kad Apaštalinį Nuncijų dr. G. Gänswein su Žemaičių Kalvarija supažindino pati Dievo Motina, kadangi 2006 metais stebuklais garsėjantis Motinos su Kūdikiu paveikslas buvo vainikuotas karūnomis, pašventintomis tuometinio popiežiaus Benedikto XVI, o pačiam paveikslui popiežius suteikė Krikščioniškų Šeimų Karalienės titulą. Visi reikalai ir jau Amžinybės slenkstį peržengusio vyskupo Jono Borutos SJ susitikimas su popiežiumi buvo derinami per tuometinį jo sekretorių – monsinjorą dr. G. Gänswein, kuris šiandien tarė reikšmingą homilijos Žodį.

Į šį Žodį tilpo biblinis faktas, kad šeima apima ne tik tėvus ir vaikus, bet ir senelius bei protėvius. Taigi šeima esanti kartų bendruomenė ir tradicijų paveldo garantas.

Šiame Žodyje vietos atsirado ir įžvalgai, kad kiekvieno žmogaus pradžioje, taigi ir kiekvienoje žmogiškoje tėvystėje bei motinystėje, dalyvauja Dievas Kūrėjas, todėl sutuoktiniai esą turi priimti gimusį vaiką ne tik kaip savo vaiką, bet ir Dievo, tobulai gebančio mylėti jį tokį, koks yra, sūnų ar dukterį.

Galiausiai Žodį vainikavo konstatavimas, kad šiuolaikinėje kultūroje labai dažnai išaukštinama individo, kaip savarankiško subjekto, laisvė, tarytum jis pats būtų save sukūręs ir pats sau pakankamas, kurio nesaistytų nei santykiai su kitais, nei atsakomybė prieš kitus. Esą socialinį žmonių gyvenimą bandoma tvarkyti remiantis vien subjektyviais ir permainingais troškimais, nesiremiant jokia išankstine objektyvia ir Bažnyčios nuolat primenama tiesa – tikroji žmogaus laisvė kyla iš to, kad jis sukurtas pagal Dievo paveikslą ir panašumą, todėl krikščioniškasis ugdymas yra ugdymas į laisvę ir laisvei.

Šv. Mišiomis ir Kryžiaus Kelio Kalnų procesija Šeimų diena nesibaigė, kadangi po pietų į miestelį pradėjo rinktis jaunimas, dalyvausiantis vakaro šv. Mišiose, o vėliau tradiciškai išeisiantis į Kalnus su degančiais žibintais, atvirumu liepsnojančiomis širdimis bei jaunatvišku entuziazmu priimti ir pamilti žmones tokius, kokie jie yra, žaižaruojančiomis akimis.

Norinčius sužinoti ir pamatyti, kaip jiems tai sekėsi, kviečiame nenuleisti žvilgsnio nuo Telšių vyskupijos Jaunimo centro Facebook paskyros.

Telšių vyskupijos kurijos informacija
Nuotr. Jurgio Mankausko

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
aukštyn