Ką aplankyti
Žemaičių Kalvarijos Šventovėje
Garsiojoje Žemaičių Kalvarijos Šventovėje visada laukiami piligrimai iš visos Lietuvos bei pasaulio.
Atvykę maldininkai bei turistai Žemaičių Kalvarijoje visų pirma kviečiami aplankyti Šventovę:
- baziliką bei joje pasimelsti prie Dievo Motinos – Krikščioniškųjų šeimų Karalienės paveikslo, nuo XVII a. stebuklais garsėjančio stebuklingomis malonėmis.
- XVII a. Žemaičių vyskupo Jurgio Tiškevičiaus ir tuo metu čia dirbusių dominikonų vienuolių iniciatyva pastatytų dvidešimt Kryžiaus kelio koplyčių. Apmąstant Kristaus kančią Kryžiaus kelią galima apeiti giedant nuo XVII a. išlikusias giesmes ir meldžiantis iki šių dienų išlikusiomis maldomis, skirtomis kiekvienai Kryžiaus kelio stočiai atskirai. Septynių kilometrų ilgio kelias teikia puikią progą apmąstyti Kristaus išganomąją misiją žemėje ir iš naujo išgyventi begalinę Dievo meilę žmogui.
Dvasios ramybe ir savo istorija bei praeitimi turtinga šventovė primena atvykstantiems, kad Žemaičių Kalvarijoje bei jos apylinkėse galima aplankyti daug svarbių, įdomių istorinių vietų ir sakralinių objektų.
Žemaičių Kalvarijos miestelyje ir apylinkėse
Žemaičių Kalvarijoje maldininkai bei turistai taip pat gali aplankyti:
- poeto Vytauto Mačernio muziejų ir nuo miestelio už 6 km. Šarnelės kaime esančią jo tėviškę bei jo kapą; galima apeiti septynias iš akmens plokščių pagamintas poeto Vytauto Mačernio vizijas; Šarnelės kaime yra atkasta akmens amžiaus gyvenvietė.
- Miestelyje tebestovi senoji domininkonų mokykla, kurioje mokėsi vyskupas Motiejus Valančius, istorikas Simonas Daukantas, broliai Juzumai ir daug kitų krašto žymių veikėjų.
- Tebestovi ir vienas seniausių šiame regione statinių, 1843 m. pastatytas dominikonų vienuolynas.
- Atvykusieji gali aplankyti prof. Sauliaus Sondeckio senelio sodybą, knygnešės – daraktorės Emilijos Pocaitės namą, žymaus kraštotyrininko Konstantino Bružo sodybą „Žaliąją trobelę“ su jo sukauptų objektų ekspozicija, rašytojo, mokslininko Pauliaus Jurkaus, pirmosios Lietuvoje gydytojos anestezologės Kerpauskaitės gimtąsias sodybas.
Tuo pačiu keliu pro Šarnelę galima nuvažiuoti prie Lietuvoje didžiausio Barstyčių akmens (Skuodo r.). Dar toliau – garsusis Apuolės piliakalnis, ant kurio stovėjo garsioji kuršių Apuolės pilis.
Netoli Žemaičių Kalvarijos yra Panų kalnas; ant jo stovi koplytėlė, žyminti, jog, lietuviams kovojant su švedais, čia buvo gyvos palaidotos gretimuose kaimuose gyvenusios jaunos merginos. Šioje vietoje pradedami didieji Žemaičių Kalvarijos atlaidai (liepos 1–12 d.).
Atokesnės įžymybės
Už 10 kilometrų nuo Žemaičių Kalvarijos Mažeikių link įsikūręs Sedos miestelis, garsėjantis savo nuostabia medine bažnyčia. Šis medinio baroko Lietuvoje šedevras traukia piligrimus ir turistus savo stilingumu ir grožiu.
Vykstant į Žemaičių Kalvariją nuo Telšių, pakeliui galima aplankyti dvi žymias vietas. Viena iš jų – Kęstaičiai. XIX a. tikintieji, nepabūgdami nė savo kraujo praliejimo, čia nuo sunaikinimo gynė bažnyčią bei vienuolyną.
Tarp Kęstaičių ir Žemaičių Kalvarijos išsidėstęs Alsėdžių miestelis su unikalia medine XVIII a bažnyčia. Ilgus metus čia rezidavo Žemaičių vyskupas.
Netoli Žemaičių Kalvarijos – Platelių miestelis ir Platelių ežeras. Plateliuose galima pasigrožėti įspūdinga medine XVII a. bažnyčia. Tai medinio baroko architektūros paminklas, unikalus sakralus pastatas. Susipažinti galima ir su įspūdinga, sovietinius laikus primenančia ekspozicija netoliese veikiančiame Militarizmo muziejuje. Muziejus įrengtas buvusioje sovietinėje raketų bazėje Plokštinės miško teritorijoje. Netoli Platelių – Beržoro bažnyčia ir kapinės ant ežero kranto.
Kur apsistoti ilgesniam laikui
Ilgėlesniam laikui atvykusieji piligrimai gali apsistoti Plateliuose veikiančiuose viešbučiuose – 20 km nuo Žemaičių Kalvarijos.